Pevnosť 38

8 júla, 2014 under Čo dnes na obed, Cyklotrasy

V okrese Veľký Krtíš nie je problém sa najesť buď v reštauráciách v okresnom meste alebo v niekoľkých podnikoch v jeho blízkom okolí. Ak však idete napríklad na bicykli do odľahlejších končín okresu, môže sa vám ľahko stať, že niekoľko desiatok kilometrov nenájdete nie že otvorenú reštauráciu, ale ani obyčajnú krčmu, kde by ste si kúpili malinovku alebo doplnili do fľaší čistú vodu. Takýmto územím donedávna bola oblasť medzi Zlievcami, Bušincami a Kiarovom, Želovcami. Bola.

Čo ste si sem sami nedoviezli, to ste tu nezjedli a nevypili. A to odrádzalo veľa ľudí od výletov do tejto málo zaľudnenej, ale pritom zaujímavej oblasti. Nedávno však bol v obci Čeláre otvorený podnik s názvom Pevnosť 38. Rýchlo si získal dobrú povesť v širokom okolí najmä chutnou pizzou, ktorú tu pečú. Ale vynikajúce sú aj ostatné jedlá, ktoré vám tu s radosťou pripravia. A samozrejme načapujú kofolu pre osvieženie či nevodičom dobré pivo.

Ak prichádzate od Kiarova, Pevnosť 38 nájdete ako prvý dom na pravej strane. Už z diaľky si všimnete terasu za domom, ktorá pod prístreškami ponúka miesto až pre 36 unavených turistov, ktorých sa s radosťou ujme ochotný personál alebo sám majiteľ Peťo s manželkou.

Keď prichádzate od východu, teda od Bušiniec, Pevnosť 38 je posledný dom na ľavej strane a na priečelí vás o prítomnosti reštaurácie informuje dobre viditeľný vývesný štít. Pre turistov a cykloturistov je výhodné, že v Pevnosti 38 majú otvorené každý deň vrátane víkendov a teda sa môžete bez obáv vybrať na výlet týmto smerom, hladní a smädní tu neostanete.

Hoci „domáci“ Krtíšania Pevnosť 38 ešte neobjavili, cykloturisti z Lučenca sa tu zastavia v hojnom počte pri svojich tréningoch či výletoch.

Cesty v okolí boli nedávno dôkladne opravené a na bicykloch je radosť po nich jazdiť. Do Čelár sa môžete dostať od východu cez Bušince, od západu cez Želovce a Kiarov, od severu cez Potočok a Malé Zlievce, ale aj od juhu cez Peťov a hraničný prechod neďaleko Szécsény v Maďarsku, ku ktorému opäť vedú dve cesty, od východu aj západu. Obec Čeláry je tak vlastne akýmsi lokálnym centrom a pre umiestnenie svojho podniku si majitelia nemohli vybrať lepšie. A ak sa splnia plány s dobudovaním penziónu, tak bude juh okresu Veľký Krtíš poskytovať vynikajúce možnosti cykloturistiky, ale aj rybačky na rieke Ipeľ, ktorá tečie prakticky hneď za Pevnosťou 38, nielen obyvateľom z okolia, ale aj dovolenkárom z iných končín Slovenska. A to umožní väčší rozvoj tohto mikroregiónu, ako akékoľvek vyhlásenia politikov a plány úradníkov.

Ak teda neviete, kam na výlet a kde sa dobre najesť, odporúčam Čeláre a Pevnosť 38

comments: 0 » značky: , , , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>