Horolezectvo – veľmi nebezpečný koníček

21 júna, 2015 under Všeobecné

Adrenalínový zážitok, životný štýl, súzvuk s prírodou, relax alebo šport, to všetko charakterizuje horolezectvo. Vzniklo až v 19. storočí, odkedy sa považuje za vážený odbor i šport. Úplné počiatky však nájdeme už v časoch, kedy sa prví ľudia vydávali do hôr za lovom divej zveri.

V dnešnej dobe existuje mnoho rôznych druhov horolezectva, ktoré môžeme najlepšie rozdeliť podľa zdolávaného terénu. Horolezectvo určite nie je pre každého, pretože patrí medzi nebezpečné a fyzicky aj psychicky náročné záľuby.

horolezectvo

Alpinizmus – príroda volá

Ako z názvu srší, pôvod tohto základného horolezeckého štýlu hľadajme v majestátnom pohorí Alpy. Všeobecne možno za alpinizmus považovať prosté zdolávanie hôr, ale ukrýva v sebe celý rad rôznorodých aktivít. Jeho súčasťou totiž sú napríklad skialpinizmus, výškové horolezectvo, pešie túry, výstupy po ľade a snehu alebo lezenie po skalách. Alpinistické výstupy môžu trvať aj mnoho dní.

Alpinizmus je obľúbená činnosť pre milovníkov prírody, ktorí si môžu do sýtosti užiť krásu a čistotu horskej prírody. Tiež sa pre niekoho stal zmyslom života a zdolávanie veľhôr celého sveta patrí medzi ciele mnohých ozajstných nadšencov či profesionálnych horolezcov. Napríklad Mt. Everest má reputáciu svätého grálu svetového horolezectva. Na slovenskom sú horské túry veľmi obľúbené a alpinizmus v slovenskej menšej miere začína byť populárny.

Lezenie po pieskovcoch

Typicky česká záležitosť, pričom aj svoj pôvod má v Adršpašských skalách, kde prebehli na začiatku 20. storočia prvé pokusy o zdolanie týchto stien. Pieskovcové lezenie obsahuje špecifické znaky ako používanie textilného istenia alebo magnézia na ruky. Rozšírené je všade tam, kde sa nachádzajú pieskovcové skaly, ale pre jeho obtiažnosť si naň trúfnu predovšetkým ostrieľaní horolezci. Ide o veľmi nebezpečný a namáhavý druh horolezectva, a preto sa neodporúča vykonávať pieskovcové výstupy osamote. Lepšie sa to tiahne vo dvojici.

Bouldering – tak začínajú horolezci

Toto horolezecké odvetvie pochádza Británie. Prevádzkuje sa na malých skalách či väčších balvanoch, kde nehrozí žiadne nebezpečenstvo, pretože ide o druh lezenia bez istenia. Potrebujete len niekoho na asistenciu či istenie rukami a mäkkú podložku na dosah. Bouldering vždy slúžil k tréningu horolezcov, avšak dnes ho radíme aj medzi športové lezenie. Kvôli malému riziku zranenia a celkom nízkej náročnosti je obľúbený aj ako zábavný voľnočasový koníček

Drytooling – ľad a skala

Jedná sa o lezenie po ľade a následne aj po skale pomocou čakanov a mačiek. Drytooling sa radí medzi športové horolezectvo, ale prevádzkuje sa aj ako voľnočasový koníček. Pretekárske lezenie sa odohráva na umelo vytvorených tratiach, ktoré sa postupne stále zdokonaľujú a sťažujú. Každý rok prebieha Svetový pohár v drytoolingu, ktorý sa pomaličky prebíja do širšieho povedomia spoločnosti.

Prírodný drytooling je vhodný pre inak ťažko prekonateľné skaly či jaskyne, ktoré sa však pomocou správnej Drytoolingovej techniky a vybavenia dajú zvládnuť. Rozšírený je najviac v Alpských krajinách a Severnej Amerike, ale prevádzkovať sa dá aj u nás. Pre svoju fyzickú náročnosť nie je vhodný pre každého.

Buildering – adrenalín so všetkým

Extrémna adrenalínová činnosť, ktorá je vo väčšine prípadov ilegálna. Za buildering pokladáme lezenie na ľuďmi vytvorené objekty, pričom najrozšírenejšia je komunita v Spojených Štátoch Amerických. Často týchto nadšencov vídame v televízii, keď sa pokúšajú vyliezť po stene mrakodrapu, na most alebo nejakú vysokú vežu. Buildering možno považovať za zvláštny životný štýl, pretože sa mu venujú len ozajstní adrenalínoví fanatici. Jedná sa o vysoko nebezpečný koníček, ktorému sa radšej vyhnite a vyrazte do prírody.

comments: 0 » značky:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>