Opavská rozhľadňa

5 augusta, 2015 under Všeobecné

Začiatkom roka 2015 pribudla v okrese Veľký Krtíš nová (cyklo)turistická destinácia. Na kopci nad dedinou Opava vyrástla drevená rozhľadňa, ktorá je od leta tohto roku prístupná turistom. Peším, na bicykli, motorke aj aute. Hoci je od hlavnej cesty číslo 75 z Veľké Krtíša na Plášťovce miestami dobre viditeľná, cesta k nej zostáva stále malým tajomstvom a nie jedného turistu môže výstup na rozhľadňu pekne potrápiť. Ako sa k nej najlepšie dostať?

Turisti, ktorí chcú značný kus cesty k rozhľadni absolvovať pešo, majú dve možnosti, kde zaparkovať svoje auto. Cestu autobusom do dediny Opava by som snáď mohol doporučiť len vtedy, keby tu nejaké autobusy naozaj jazdili. To, ako často sa tu autobus objaví snáď ani nemožno nazvať pravidelnou dopravou.

Prvá možnosť je po príjazde od Veľkého Krtíša na križovatke zabočiť doľava k areálu bývalého družstva a nechať svoje auto na príjazdovej ceste, kus nabok, aby sa okolo vás zmestili aj iní. Alebo zabočiť do dediny doprava a nechať auto tu, prípadne ešte zabočiť dolu k cintorínu, kde sa dá tiež pre pár áut nájsť miesto na parkovanie. Tu má starosta ešte značné rezervy, ako vylepšiť turistický ruch v dedine, keď už začali s tou rozhľadňou.

RozhladnaOpava

Tabuľa na čakárni autobusovej zastávky na odbočke na družstvo by vás mohla zvádzať skúsiť výstup po svahu v hore pod rozhľadňou. Akokoľvek sa to zdá blízko, jednoduché to ale vôbec nie je. Na prvý pohľad široká cesta do lesa sa rýchlo zmení na sotva badateľný chodník a „výstup“ po štyroch na horolezecký spôsob tesne pod vrcholom vás neminie.

RozhladnaOpava

A na fotke je to ešte v tom lepšom úseku, kedy ešte viete, kadiaľ máte ísť…

Z dediny sú dve možnosti. Tá menej bezpečná je ísť po hlavnej ceste smerom do kopca na časť zvanú Pahorok. Proti rýchlo idúcim autám.
Druhá cesta vedie cez dedinu. Je len jedna, po čase sa asfalt zmení v poľnú, či skôr lesnú cestu. Pomedzi stromy, majúc hlavnú po svojej ľavej ruke, vyjdete tiež na pahorok, kde stačí prejsť krížom cez cestu a ste pri stavbe vodární, odkiaľ už vedie šotolinová cesta až po rozhľadňu nad Opavou.

RozhladnaOpava

Tu pri vodárni je tiež miesto, kde tri či štyri autá bez problémov zaparkujú, ak chcete podniknúť výlet odtiaľto a nechce sa vám začínať už v dedine. Tí drzejší turisti pokračujú autom po ceste až po samotnú vyhliadkovú vežu na dedinou.

Asi v polovici cesty, hneď ako zahnete doľava obchádzajúc kopec a les, prídete na miesto, kde v strede leta 2015 šotolina končila a ďalej viedla len poľná cesta. Tak tam na obrázku vidíte drevenú tabuľku, označujúcu, že napravo je dvor gazdovstva a naľavo cesta vedie na rozhľadňu.

RozhladnaOpava

Čaká vás ešte asi kilometer, kým sa dostanete úplne pod vyhliadkovú vežu.

RozhladnaOpava

Rovnakú cestu, od vodárne na Pahorku, využijú aj cyklisti, odporúčam horské bicykle. Nie je to nijak strmé, len po nerovnom povrchu. Či pešo alebo bicyklom, v každom prípade sa jedná o príjemnú prechádzku, ktorá bude odmenená nádherným výhľadom do širokého okolia. Pravda, keď si vyberiete deň s pekným počasím a dobrou viditeľnosťou.

Rozhladna Opava

RozhladnaOpava-12

Priamo pri päte veže sú dve drevené sedenia jedno ohnisko, ktoré nabáda stráviť tu pekné popoludnie a urobiť si piknik alebo opekačku. Viem si živo predstaviť cez víkend tu postaviť pojazdný bufet, lebo cez leto sem v sobotu a nedeľu zavíta veľa ľudí.

RozhladnaOpava-34

Drevená veža má šesť podlaží, z každého je do krajiny pekný výhľad. Sedem schodísk so zábradlím dovoľuje aj menej disponovaným návštevníkom vystúpať nahor a nezavadzať rýchlejším. Celkovo rozhľadňa nad Opavou pojme viac návštevníkov, ako ju momentálne navštevuje. Stojí na mieste bývalej rozhľadne, v tesnej blízkosti vysielača telekomunikačného operátora.

Cesta bicyklom z Veľkého Krtíša meria asi 21 kilometrov, na ceste je jeden naozaj strmý kopec, z Kosihoviec na Opavu a Pahorok. Zase pri ceste späť sa len veziete dva kilometre dole 😉

V obci, na Pahorku aj pri rozhľadni chýbajú informačné tabule s mapou okolia, popisom krajiny a prírody, ako sme zvyknutí z iných turistických oblastí. Opäť sa ukazuje, že na zahraničné dovolenky by mali predovšetkým cestovať organizátori cestovného ruchu, samozrejme tým nemyslíme do Chorvátska k moru, ale napríklad na rozhľadňu U Jakuba v Českej Kanade.

Výstavba a otvorenie rozhľadne bol od obce Opava dobrý počin. Tým však ale nič nekončí, postavenie rozhľadne je len začiatok. Teraz ostáva ešte dopracovať marketingový plán, ako sem dostať turistov, ako im ukázať krásy nášho okresu a ako im pri tom ponúknuť doplnkové služby, za ktoré budú ochotní platiť. Napríklad ten bufet pri rozhľadni.

comments: 0 » značky: ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>